K
AAA
A   AA   AA   K
BIP.gov.pl
Przychodnia Rejonowa SPZOZ w Rudzie Śląskiej przy ul. K.Makuszyńskiego 7
Przychodnia Rejonowa SPZOZ w Rudzie Śląskiej przy ul. K.Makuszyńskiego 7
BIP.gov.pl
  To jest wersja archiwalna z dnia: 16.08.2022, zmieniona z powodu:
  Poprawa danych

  Programy zdrowotne

  Obecnie realizujemy trzy Programy Zdrowotne.

  Program profilaktyki gruźlicy

  W ramach programu wykonywane są wywiad w kierunku gruźlicy oraz edukacja zdrowotna pacjenta. W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę i leczenie.

  Dla kogo program.

  Program skierowany jest do osób dorosłych znajdujących się na liście pielęgniarki poz, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które maja trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby.

  Jeżeli na podstawie badania świadczeniobiorca nie zakwalifikował się do dalszej diagnostyki lub nie została rozpoznana u świadczeniobiorcy gruźlica ponowne badanie w kierunku gruźlicy w ramach programu wykonuje się po upływie 24 miesięcy od daty ostatniego badania.

  Jak skorzystać z badań.

  Bezpłatne badania profilaktyki gruźlicy można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

  Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

  Do programu kwalifikują się pacjenci w wieku od 25r.ż. do 59 r.ż.
  W trakcie programu wykonywana jest wizyta w gabinecie lekarskim poradnii ginekologiczno-położniczym z badaniem cytologicznym, które ocenia ryzyko raka szyjki macicy.

  Program profilaktyki chorób układu krążenia - CHUK

  Program kierowany jest do osób, które

  • w tym roku kalendarzowym mają 35 - 65 lat
  • są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek,)
  • Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK)u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i cukrzyca
  • które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także u innych świadczeniodawców

  Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego ubezpieczony jest zadeklarowany.

  Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia.

   
  ⇑ do góry strony ⇑
  Opublikował: Katarzyna Golowska-Kowalska
  Publikacja dnia: 16.08.2022
  Podpisał:
  Dokument z dnia: 16.08.2022
  Dokument oglądany razy: 3498
Przychodnia Rejonowa SP ZOZ w Rudzie Śląskiej ul. K. Makuszyńskiego 7